Zlobí vás zažívání, vsaďte na bylinky.
Máte problémy se zažíváním? Vsaďte na bylinky
Nechutenství, zácpa, nadýmání či průjem. To vše patří mezi trávicí problémy, které nám dokážou pořádně znepříjemnit život – a ne náhodou. Je to totiž daň za náš uspěchaný styl života, nepravidelný příjem stravy a pojídání nezdravých potravin. Pokud vaše zažívací potíže patří mezi ty mírnější, nemusíte hned běžet do lékárny a polykat tuby prášků. Pomoci vám může i příroda – vybrané bylinkové čaje jsou totiž velmi účinné a nezatíží váš organismus jako klasické léky. Jaké bylinky vám se zažíváním pomohou?
Anýz vonný
Není náhodou, že tuto rostlinku znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na trávení využívali i Římané, kteří anýz přisypávali do slaného koláče podávaného na závěr bohatých hostin. Podporuje žaludeční a žlučníkové vylučování, napomáhá uvolnit křeče u lidí se žlučníkovými kameny a tiší střevní a žaludeční koliky. Zároveň má antimikrobiální účinky a jeho semena obalená v cukru potlačují zápach z úst.
Bazalka pravá
Tuto bylinku asi znáte jako výborné koření na těstoviny a další italská jídla. Kromě toho je to ale i léčivá rostlina. Má totiž protizánětlivé účinky při chorobách ústní dutiny a žaludku. Tlumí bolesti způsobené plynatostí a žaludeční potíže spojené s užíváním některých syntetických léků. A mimochodem – staří Řekové ji používali i na uštknutí hadem či škorpionem. Údajně to také byla první rostlina, která se objevila na hrobu Ježíše Krista.
Dobromysl obecná
Další rostlinka, kterou znáte jako koření – je to totiž oregano. Díky jejím dezinfekčním účinkům ji využívali už staří Egypťané, Arabové s ní léčili migrény a nervozitu. Kromě toho dobromysl posiluje celé tělo a napomáhá správné činnosti trávicího ústrojí.
Fenykl
Plod fenyklu má hned několik příznivých účinků na zažívání – mírní nadýmání a křeče břicha, podporuje trávení a správnou funkci střev. Navíc podporuje i tvorbu mateřského mléka a napomáhá vykašlávání.
Heřmánek pravý
Žádný výčet bylinek by nemohl být úplný, kdyby v něm chyběl heřmánek. Ne nadarmo je označován za všelék. Má totiž silné dezinfekční a protizánětlivé účinky, což lze využít téměř při všech nemocech. Co se týče trávicího ústrojí, napomáhá celkovému uklidnění. Dále tlumí křeče a ničí choroboplodné zárodky.
Hřebíček vonný
Také hřebíček má hned několik funkcí – pomáhá při otravách zkaženým jídlem, žaludečních katarech a dalších střevních problémech. Kromě toho má dezinfekční účinky a je jednou z nejúčinnějších bylinek působících proti bolesti. Jeho dávkování ale nepřehánějte.
Jetel luční
Při poruchách trávicího ústrojí využijete také jetel luční. Zastavuje zvracení, nadměrnou tvorbu slin i průjmy. Má pozitivní účinky na slinivku a dokáže dezinfikovat vnitřní orgány i čistit krev.
Kmín kořenný
Bez kmínu se v kuchyni neobejdeme – přidáváme ho k bramborám, masu i do chleba. A ne náhodou – pomáhá totiž proti nadýmání, zlepšuje trávení i činnost střev a dezinfikuje trávicí trakt. Podle antické legendy navíc odvar z kmínu chrání i před čarodějnicemi a je nezbytnou surovinou pro přípravu nápoje lásky.
Kopr vonný
Také kopr má své neoddiskutovatelné místo v naší kuchyni. Výhodou této silně aromatické bylinky je, že podporuje činnost žaludku a střev. Zároveň zlepšuje trávení a mírní plynatost. Využít ho můžete i v případě, že trpíte střevní kolikou.
Majoránka zahradní
Ani majoránka není oblíbeným kořením jen tak náhodou. Těžká jídla jsou díky ní lépe stravitelná, zároveň tato bylinka podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Legenda dokonce praví, že podle bohyně krásy a lásky Afrodité byla majoránka symbolem radosti.
Máta peprná
Mátový čaj vám při bolestech břicha možná podávaly už vaše maminky či babičky. Příznivé účinky máty jsou totiž velmi známé. Tato bylinka, z níž se využívá nať i list, má pozitivní vliv na vylučování žaludečních šťáv, tlumí křeče i nadýmání a podporuje celkovou funkci zažívacího ústrojí.
Měsíček lékařský
Že se jedná o léčivou bylinku, je jasné už z názvu. Také měsíček je považován za všelék, z nějž je možné připravovat nejrůznější odvary a mastičky. Důležité je, že má protizánětlivé účinky. Navíc pomáhá předcházet rakovině. V oblasti zažívání je užitečným pomocníkem při onemocnění jater a žlučníku a podporuje trávení během křečových stavů.
Řebříček obecný
Tuto vytrvalou rostlinku využijete při veškerých poruchách trávicí soustavy, problémech se žlučníkem, křečích i vředových onemocněních žaludku či dvanácterníku. Kromě toho řebříček podporuje trávení, produkci žaludečních šťáv a chuť k jídlu. Dávkujte ho ale opatrně, pokud byste to přehnali, můžete si přivodit závratě, bolesti hlavy i pocity omámení.
Smetánka lékařská
Jedna z nejhojněji rostoucích květin má silné léčivé účinky. Využívá se při léčbě trávicího ústrojí – především jater. Kromě toho podporuje činnost žlučníku, střev i slinivky břišní. Lístky si můžete přidat do jarních salátů – získáte tak potřebné vitamíny, které vám po dlouhé zimě jistě budou chybět.
Tymián obecný
Tymián má především výrazné antibiotické a antimykotické účinky. Dokáže kompletně vydezinfikovat celé trávicí ústrojí a vyhnat nebezpečné střevní parazity. Zároveň tlumí bolest i křeče. Nelze jej však užívat dlouhodobě.
Bylinky nevyřeší vše
Jestliže vaše zažívací problémy přetrvávají nebo máte velmi silné bolesti, rozhodně neváhejte a navštivte svého lékaře. Může se totiž jednat o vážnější onemocnění. Některé bylinky navíc nejsou vhodné pro děti a těhotné ženy.