+420 607 683 430
info@fitkustka.cz
facebook.com/fitkustka REDUKČNÍ KURZY od 5.1.2025, srovnejte si jídlo na talíři i v hlavě - zdravé a efektivní hubnutí bez jojo efektu.
Fitkustka-banner-01
Fitkustka-banner-02
Fitkustka-banner-03
Fitkustka-banner-04
Fitkustka-banner-05
Fitkustka-banner-06
Fitkustka-banner-07
Fitkustka-banner-08
Přihlášení
newsletter
... nabídky, novinky, slevy

Stévie, zázračný cukr pro hubnutí?

Stévie – zázračný „cukr“?

Zajímáte se o zdravý životní styl? Pokud ano, určitě vás v poslední době zaujalo slovo stévie. Tato tropická rostlinka z Jižní Ameriky má totiž ambice postupně nahradit cukr a další nezdravá sladidla. I proto se jí přezdívá zázračný „cukr“. 

Výhodou stévie je, že není kalorická, takže ji mohou využívat i diabetici. Je dokonce 300x sladivější než sacharóza, která se v našich kuchyních běžně využívá. Má i řadu příznivých účinků na lidské zdraví: nezpůsobuje kazivost zubů, brání vzniku paradentózy, snižuje projevy cukrovky a podle předběžných studií i snižuje vysoký krevní tlak.

Dlouhá cesta na výsluní

Přes svoje prokazatelné příznivé účinky se však stévie prosazovala velice pomalu. Zatímco v Jižní Americe jejím prostřednictvím léčili cukrovku dlouhá staletí a v Japonsku se hojně využívá už od 70. letech, na Západě byla ještě do roku 1994 považována za nebezpečnou, takže nebylo možné ji prodávat. O rok později se začala prodávat na léčebné účely, stále však ne jako potravinový doplněk. Až v roce 2006 Světová zdravotnická organizace (WHO) provedla potřebnou studii a na jejím základě doporučila stévii prodávat jako potravinový doplněk. V České republice je možné stévii kupovat až od roku 2011, kdy došlo ke schválení jejího použití v Evropské unii.

Pozor na opravdové složení

Je ovšem fakt, že nadšení z rozmachu stévie využila i řada výrobců, a to ne zrovna legitimním způsobem. Sice inzerují, že jejich produkty jsou slazené stévií, vyplatí se však pozorně číst etikety. Stévii sice opravdu obsahují, ale jen v zanedbatelném množství. Zbytek jsou nezdravá umělá sladidla. 

K dostání je stévie ve formě tablet v obchodech s potravinami a lékárnách, kromě toho i jako sušená bylinka v obchodech zaměřených na zdravou výživu či v bylinkářství.  

Vypěstujte si stévii sami

V zahradnictví či zahradnických řetězcích si můžete zakoupit i samotnou rostlinu nebo semínka (někdy pod názvem sladká tráva). Nemusíte se bát, péče o stévii není vůbec náročná. Semínka si nechte vyklíčit na vlhké vatě a potom je zasaďte do malých květináčů. Můžete ji pěstovat i na venkovním záhonku, ale jen přes léto. Nesnese totiž teploty, které jsou nižší než 10 °C. Dbejte také na to, aby rostlinka měla dostatečné množství světla – čím více bude na sluníčku, tím bude sladší.

Lístky můžete otrhat jednou za měsíc, rychle zase znovu dorostou. Můžete je používat čerstvé, zmražené nebo sušené. Ty vám v dobře uzavřené nádobě vydrží i několik týdnů. Rozhodně to ale s nimi nepřehánějte, k oslazení většiny jídel stačí jen několik rozemletých lístečků. Chuť připomíná spíše lékořici.