+420 607 683 430
info@fitkustka.cz
facebook.com/fitkustka REDUKČNÍ KURZY od 5.1.2025, srovnejte si jídlo na talíři i v hlavě - zdravé a efektivní hubnutí bez jojo efektu.
Fitkustka-banner-01
Fitkustka-banner-02
Fitkustka-banner-03
Fitkustka-banner-04
Fitkustka-banner-05
Fitkustka-banner-06
Fitkustka-banner-07
Fitkustka-banner-08
Přihlášení
newsletter
... nabídky, novinky, slevy

Probiotika a prebiotika – v čem je rozdíl?

Probiotika a prebiotika. Jejich názvy se liší jediným písmenkem, přesto jsou to dvě velmi odlišné látky. Jednu věc ale mají společnou – bez nich by se naše zažívání neobešlo. Přestože jsou pro správné fungování našeho organismu nezbytné, stále jich přijímáme málo.

Vezmeme to postupně. Důležitost probiotik lze odvodit už z jejich názvu. Slovo probiotikum se totiž skládá z předpony pro (příznivý) a bios (život). Jedná o mikrobiální prvky naší stravy, v podstatě jsou to bakterie, která nám však neškodí, nýbrž pomáhají. Aby mohlo naše zažívací ústrojí správně fungovat, je potřeba, aby právě tyto „hodné“ bakterie převládaly.

Příznivé účinky probiotik

Nejznámějšími probiotickými bakteriemi jsou ty z rodu Bifidobacterium, Lactobacillus a Streptococcus. Chrání nás před různými nežádoucími patogeny, ničí škodlivé bakterie a zabraňují zachycení nebezpečných mikroorganismů na střevní sliznici. Díky tomu se zvyšuje celková odolnost organismu a snižuje se riziko onemocnění nejrůznějšími respiračními chorobami, ale také infekčními nemocemi močových cest.

Kromě toho probiotika podporují správné fungování zažívacího ústrojí - působí tak jako prevence vůči některým nepravidelným zažívacím problémům a zmírňují projevy nesnášenlivosti vůči mléčnému cukru (laktóze). Napomáhají obnovovat střevní mikroflóru a syntetizovat některé druhy vitamínů, potlačují i alergické či atopické příznaky u dětí.

Antibiotika už vám nemusí poškodit střevní mikroflóru

Jejich příznivé účinky oceníte také v případě, že užíváte antibiotika. Ta totiž narušují klasickou rovnováhu ve střevech. Pokud mezi polykáním antibiotik budete užívat i probiotika, postupně se znovu nastolí rovnováha a správná činnost zažívacího ústrojí. Aby toho nebylo málo, díky probiotikům se v organismu snižuje množství enzymů a bakteriálních metabolitů, u nichž hrozí riziko, že by mohly způsobovat nebezpečné nádorové bujení.

Kde se probiotika nacházejí?

Nalákaly vás všechny pozitivní účinky probiotik a teď přemýšlíte, kde tyto látky sehnat? Nemusíte nutně chodit do lékárny a polykat je ve formě doplňku stravy. Probiotika se totiž nacházejí i v běžných potravinách – především v zakysaných mléčných výrobcích, tedy v jogurtech a jogurtových či kefírových mlékách. Obsahují je také tvrdé sýry typu ementál a kysané zelí. 

Prebiotika jako potrava pro probiotika

Od probiotik se snadno dostaneme k prebiotikům. Jedná se totiž o nestravitelnou součást potravy, vlákninu na bázi oligosacharidů, kterou ke své výživě používají právě probiotika. Kromě toho ale mají prebiotika i další příznivé účinky na lidské tělo. Upravují složení mikroflóry v zažívacím ústrojí, snižují hladinu tuku a cholesterolu v krvi a zabraňují vzniku zácpy i nádorů v tlustém střevě a konečníku. 

Kde prebiotika získat? I ta se nacházejí v běžných potravinách -  hlavně v obilovinách, zelenině a ovoci. Nejbohatší na ně je hlíva ústřičná, česnek, cibule a pórek.