Obsah cukru v limonádách? Jak to je po pravdě.
Obsah cukru v limonádách se liší podle značky i státu.
Pokud chcete zhubnout, měli byste ze svého denního menu vynechat slazené nápoje. Na tom vás ani nic nepřekvapí. Věděli jste ale, že obsah cukru se liší nejen podle značky dané limonády, ale i podle toho, kde se prodává? Je to tak, podle výzkumu odborníků z Queen Mary University v Londýně stejný produkt může mít v jedné zemi až o 7 lžiček cukru (cca 28 gramů) víc, než ve státě vzdáleném pár tisíc kilometrů. Jen tento rozdíl už tvoří doporučenou denní dávku cukru pro dospělého člověka!
Britští vědci zkoumali vzorky celkem 274 slazených nápojů z celého světa. A jejich výsledky byly opravdu zarážející. Když si například dáte Sprite s klasickým objemem 330 mililitrů v Rakousku nebo Polsku, dostanete do sebe 19 gramů cukru. Jakmile si ho ale dáte v Thajsku, hned to bude 47 gramů. Pořádný rozdíl, že? Populární Coca-Cola na tom není o moc lépe. V Thajsku obsahuje 32 gramů cukru, v Kanadě 39 gramů. Rozdíl? Dvě lžičky. Není to sice tolik jako v případě limonády Sprite, ale pořád je to hodně. Dolní hranice u Coca-Coly je navíc podstatně výš než u Spritu. Česko se u většiny limonád drží zhruba na průměru.
Víc než 2 miliardy obézních lidí do roku 2030.
Důvod, proč odborníci z londýnské univerzity tento výzkum provedli, je jednoduchý - doufají, že díky zveřejnění takovýchto výsledků donutí výrobce limonád k tomu, aby obsah cukru snížili na minimum. Jinak se totiž podle lékařů může stát, že už v roce 2030 bude na světě žít 2,16 miliardy lidí s nadváhou a 1,12 miliardy s obezitou. Abychom se tomuto vyvarovali, je podle lékařů třeba denní příjem cukru snížit na 25 gramů, tedy zhruba 6 plných kávových lžiček. Co z toho vyplývá? Že pokud si dáte jedinou plechovku Coca-Coly, svůj denní limit jste už překročili.
Neblahé účinky cukru.
Přehnaná konzumace cukru může vést ke spoustě zdravotních problémů, především ke vzniku cukrovky. Na svědomí může mít i rozrušení, nesoustředěnost či dokonce agresivitu, ale i poškození stěny žaludku a vznik žaludečních vředů. A kromě toho se samozřejmě v těle ukládají – nejdříve na méně aktivních částech těla, jako jsou boky, stehna a bříško, později ale i na srdci a ledvinách, čímž oslabují jejich normální funkci. Vysoký příjem cukru také negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit mikroorganismy.