Je lepší máslo nebo margarín?
Máslo nebo margarín?
Petr nebo Pavel. Hodinky nebo holínky. Máslo nebo margarín. Ale ono to tak stejné není. O tom, zda je zdravější máslo nebo margarín, se vedou dlouhé debaty. V kuchařkách našich babiček přitom hrálo hlavní roli sádlo, které z našich kuchyní postupně vymizelo, a o margarínu v nich nebylo ani slovo.
Máslo i margarín mají mnoho společného. Jejich základ tvoří přírodní suroviny, obsahují vitamíny A, D a E (pokud si však koupíte levný margarín, může se stát, že bude obsahovat pouze vitamín E), je zakázáno je barvit syntetickými barvivy a může se v nich nacházet kuchyňská sůl.
Existuje ale i řada rozdílů. Máslo se vyrábí z mléka, margarín z rostlinných olejů, tuků a vody, případně i mléčné složky. To ovlivňuje i chuť – ani vyhlášení šéfkuchaři neupečou kuře do zlatova bez másla, nebo neuvaří svíčkovou omáčku z margarínu. Po chuťové stránce máslo zkrátka vyhrává.
Cholesterol a tuky.
Prohrává však po stránce zdravotní. Důvod, proč řada lidí upustila od konzumace másla, je, že na rozdíl od margarínu obsahuje cholesterol a větší množství tuku. Lékaři varují také před aterosklerózou, obezitou, cukrovkou, mrtvicemi a podobně. Ale nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Nikdo vám nemůže garantovat, že pokud budete jíst máslo, za pět let dostanete infarkt. Ani pokud budete jíst výhradně margarín, nebude vaše srdce náhle zdravé a neomládnete o deset let.
Jedno je ale jisté – cholesterolu bychom ve stravě neměli za den přijmout víc než 300 miligramů. Tuky navíc nelze z jídelníčku vyřadit úplně, měly by tvořit přibližně 30 – 35 procent celkového denního příjmu energie. Z toho dvě třetiny by měly tvořit tuky rostlinné, jednu třetinu živočišné.
Vybírejte kvalitní tuky.
Jednoznačný vítěz tohoto souboje tedy není. Ale máme pro vás radu – vždy si čtěte složení daného výrobku a vybírejte kvalitní produkty. Čím méně nasycených mastných kyselin, tím lépe. A pokud vás jednou za dva týdny popadne chuť na krajíc chleba s máslem, klidně si ho dopřejte. Ale ne častěji.